Actor | Papel | |
---|---|---|
Tom Hardy | James Keziah Delaney | |
David Hayman | Brace | |
Jonathan Pryce | Stuart Strange | |
Oona Chaplin | Zilpha Geary | |
Richard Dixon | Pettifer | |
Leo Bill | Wilton | |
Edward Hogg | Michael 'Godders' Godfrey | |
Stephen Graham | Atticus | |
Franka Potente | Helga | |
Jessie Buckley | Lorna Bow | |
Philip Philmar | Auctioneer | |
Jason Watkins | Solomon Coop | |
Daniel Tuite | Palace Servant | |
Mark Gatiss | Prince Regent | |
Ruby-May Martinwood | Winter | |
Sophie Ablett | Nurse | |
Michael Kelly | Dumbarton | |
Nicholas Woodeson | Robert Thoyt | |
Alex Ferns | Hall | |
Jefferson Hall | Thorne Geary | |
Robert Morgan | Gent | |
Scroobius Pip | French Bill | |
Donovan Louie | The Malay | |
Gareth Snook | Compere | |
Jason Grangier | Boat Salesman (uncredited) | |
Sophie Karl | Featured Pheasant Handler (uncredited) | |
Martyn Mayger | Passerby (uncredited) | |
Roy Martin Thorn | Blacksmith (uncredited) |
Nombre | Trabajo |
---|---|
Joe Payne | Third Assistant Director |
Olly Robinson | First Assistant Director |
Darin McLeod | Production Manager |
Clare Maclean | Post Production Supervisor |
Jan Archibald | Hair Designer |
Joanna Eatwell | Costume Design |
Mike Britton | Set Decoration |
Lucienne Suren | Supervising Art Director |
Jos Richardson | Art Direction |
Sonja Klaus | Production Design |
Nina Gold | Casting |
Lauren Evans | Casting |
Stewart Till | Executive Producer |
Ridley Scott | Executive Producer |
Jenna Santoianni | Co-Producer |
Matthew Read | Executive Producer |
Tori Parry | Line Producer |
Liza Marshall | Co-Executive Producer |
Tom Lesinski | Executive Producer |
Steven Knight | Executive Producer |
Tom Hardy | Executive Producer |
Chips Hardy | Consulting Producer |
Carlo Dusi | Executive Producer |
Kate Crowe | Executive Producer |
Dean Baker | Executive Producer |
Tim Bricknell | Producer |
Fraser Barber | Production Sound Mixer |
Saoirse Christopherson | Sound Effects Editor |
Steve Hancock | Boom Operator |
Andy Kennedy | Sound Effects Editor |
Colin Gorry | Special Effects Supervisor |
Mark Patten | Director of Photography |
Max Richter | Original Music Composer |
Steven Knight | Writer |
Kristoffer Nyholm | Director |