Actor | Papel | |
---|---|---|
Caitríona Balfe | Claire Randall | |
Sam Heughan | Jamie Fraser | |
Sophie Skelton | Brianna Randall Fraser | |
Richard Rankin | Roger Wakefield MacKenzie | |
Mark Lewis Jones | Thomas 'Tom' Christie | |
John Bell | Ian Fraser Murray | |
César Domboy | Fergus Claudel Fraser | |
Lauren Lyle | Marsali MacKimmie Fraser | |
Caitlin O'Ryan | Lizzie Wemyss | |
Caitlin O'Ryan | Lizzie Wemyss | |
Ed Speleers | Stephen Bonnet | |
Tobias Menzies | Frank Randall | |
Steven Cree | Ian Murray |
Nombre | Trabajo |
---|---|
Karol Urban | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Baber | Music Editor |
Mhairi Gibb | Costume Coordinator |
Vincent Dumas | Costume Supervisor |
Moley Campbell | Supervising Art Director |
Carol Ann Crawford | Dialect Coach |
Michelle Rose | Visual Effects Producer |
Bryce Scherer-Brian | Associate Producer |
Ben McGinnis | Associate Producer |
Danielle Berrow | Staff Writer |
Barbara Stepansky | Co-Producer |
Diana Gabaldon | Creative Consultant |
Guy Tannahill | Producer |
Luke Schelhaas | Co-Executive Producer |
Alyson Evans | Co-Executive Producer |
Steve Kornacki | Co-Executive Producer |
Shaina Fewell | Supervising Producer |
Michael O'Halloran | Producer |
Michael Wilson | Producer |
Elicia Bessette | Producer |
Mike Gunn | Production Design |
Annie McEwan | Hair Designer |
Annie McEwan | Makeup Designer |
Trisha Biggar | Costume Design |
Jim Kohlberg | Executive Producer |
Andy Harries | Executive Producer |
Matthew B. Roberts | Executive Producer |
John Milo Train | Sound Re-Recording Mixer |
Vince Balunas | Supervising Sound Editor |
Margaret Graham | Script Supervisor |
Hilary Benson | Head of Production |
Jon Neill | Visual Effects Supervisor |
Steven Moore | Production Manager |
Hazel Borthwick McShannon | Production Supervisor |
Alex Carrodus-Cook | Production Coordinator |
Mira Hoffman | Production Coordinator |
Kimberley Looi | Travel Coordinator |
Erin McNeill | Production Assistant |
Rachel Traynor | Production Assistant |
Eilidh MacKinnon | Production Runner |
Chris Henry | Production Runner |
Lisa Neely | Production Accountant |
Jacqui McBride | First Assistant Accountant |
Fiona Peace | Second Assistant Accountant |
Jamie Fleming | Payroll Accountant |
Simone Pereira Hind | Local Casting |
Glenda Mariani | Casting Associate |
Anna Dawson | Casting Associate |
Alexander Harris | Script Supervisor |
Helen Allingham | Art Direction |
Lucy Marr | Art Department Coordinator |
Ruth Laird | Assistant Art Director |
Caroline McDonald | Graphic Designer |
Jay McLean | Graphic Designer |
Mags Horspool | Draughtsman |
Julie K. Ross | Draughtsman |
Krystell Morantin | Draughtsman |
Euan Ross | Stand In |
Maeve Foley | Stand In |
Valerija Jemeljanenko | Acting Double |
Michael Carstensen | "A" Camera Operator |
Michael Carstensen | Steadicam Operator |
Luke Coulter | "B" Camera Operator |
Chris Shaw | First Assistant Camera |
Andrew McKelvie | First Assistant Camera |
Les Hinks | Second Assistant Camera |
Jay Melrose | Second Assistant Camera |
Grant McPhee | Digital Imaging Technician |
Nathan Pearson | Camera Trainee |
John Casey | Property Master |
Russell Waddell | Assistant Property Master |
Daran Fulham | Art Direction |
Jon McCormick | Key Grip |
Ronan Devlin | Grip |
Alexander Harris | Other |
Alexander Peacock | Epk Camera Operator |
Suzanne M. Smith | Casting |
Toni Graphia | Executive Producer |
Maril Davis | Executive Producer |
Caitríona Balfe | Producer |
Sam Heughan | Producer |
Bear McCreary | Original Music Composer |
Ronald D. Moore | Executive Producer |
Diana Gabaldon | Book |
Jennifer Getzinger | Director |
Shannon Goss | Writer |