Actor | Papel | |
---|---|---|
Emilia Clarke | Daenerys Targaryen | |
Peter Dinklage | Tyrion Lannister | |
Kit Harington | Jon Snow | |
Lena Headey | Cersei Lannister | |
Sophie Turner | Sansa Stark | |
Maisie Williams | Arya Stark | |
Nikolaj Coster-Waldau | Jaime Lannister | |
Liam Cunningham | Davos Seaworth | |
Gwendoline Christie | Brienne of Tarth | |
John Bradley | Samwell Tarly | |
Jerome Flynn | Bronn | |
Rory McCann | Sandor Clegane | |
Jacob Anderson | Grey Worm | |
Joe Dempsie | Gendry | |
Isaac Hempstead-Wright | Bran Stark | |
Conleth Hill | Varys | |
Ian Whyte | Wun Wun | |
Faye Marsay | The Waif | |
Hannah Waddingham | Septa Unella | |
Brenock O'Connor | Olly | |
Anton Lesser | Qyburn | |
Ben Crompton | Eddison Tollett | |
Richard Brake | The Night King | |
Enzo Cilenti | Yezzan zo Qaggaz | |
Murray McArthur | Dim Dalba | |
Birgitte Hjort Sørensen | Karsi | |
Will O'Connell | Todder | |
Sarine Sofair | Lhara | |
Ross O'Hennessy | Lord of Bones | |
Oengus MacNamara | Thin Man | |
Morgan C. Jones | Braavosi Captain | |
Tim Loane | Black Armored White Walker | |
Ali Lyons | Johnna | |
Karla Lyons | Willa | |
Zachary Baharov | Loboda |
Nombre | Trabajo |
---|---|
Devin Stoutley | Visual Effects |
Shaila Tobin | Visual Effects |
Michele Clapton | Costume Design |
Carolyn Strauss | Executive Producer |
Ramin Djawadi | Original Music Composer |
George R. R. Martin | Co-Executive Producer |
Vince Gerardis | Co-Executive Producer |
Robert Sterne | Casting |
Nina Gold | Casting |
Frank Doelger | Executive Producer |
Christopher Newman | Producer |
Deborah Riley | Production Design |
Greg Spence | Producer |
Lisa McAtackney | Producer |
Guymon Casady | Co-Executive Producer |
George R. R. Martin | Novel |
Bryan Cogman | Co-Executive Producer |
Brooke Lyndon-Stanford | Visual Effects Supervisor |
Paul Zeke | Visual Effects |
Ronan Binding | Animation |
David Nutter | Executive Producer |
Duncan Muggoch | Producer |
Miguel Sapochnik | Executive Producer |
David Benioff | Writer |
D.B. Weiss | Writer |
Miguel Sapochnik | Director |
Tim Porter | Editor |
Fabian Wagner | Director of Photography |